Niiduveere õpipaiga rajamine

Miks me seda teeme?

Me soovime anda oma panuse selleks, et mõtestatult õues tegutsemine oleks loomulik osa õppetööst, loomulik valik perepuhkuse kavandamisel ning loomulik teema kohaliku tasandi avaliku ruumi kujundamisel.

Mis siia tuleb?

Väike õpipaik – ala, mis on askeldamiseks sobilik igas vanusegrupis ja erivajadusega külastajale. Siin asub kodukohvik, elavad väikesed koduloomad ja -linnud, saab mängida ja askeldada, uurida lähemalt levinumaid maavarasid ja koduaia taimi ning teha palju muud. Sitikla – putukate uurimisele ja komposteerimisele pühandatud ala ühes kuivkäimla ja paljude metsikute iselagunemise teed lastud paigakestega. Metsarajad – turvalised ja salapärased, võimaldades kohalikku liigirikast ja omasoodu areneda saanud maastikku külastada ka kõige pisematel ja ratastoolis inimestel. Paljatallarada – meelte ja julguse proovimiseks, ka lihtsalt lustimiseks. Väiketalu – kanad, kalkunid ja kitsed, köögiviljaaed ja kodu rajamise kogemused. Koduköök – gruppide ja perede toitlustamiseks ning kodus kasvatatud toitude tutvustamiseks. Suur õpipaik – müstiline, ca 7ha suurune metsik ala maastikumängude ja rühmatööde korraldamiseks. Mullavallidega piiratud tuulevaiksed platsid erinevate teemade käsitlemiseks ning ohtralt eripalgelisi elupaigakesi.

Milline see olema saab?

Oma tegevusega püüame tagada, et Niiduveere õpipaik kannaks ennas üheksat Patrick Grahni poolt kirjeldatud põhiomadust:

  • Rahulik. Vaikne ja turvaline. Tuule, vee ja lindude hääled. Ei mingeid häirivaid tegevusi, lärmi, ega segavaid inimesi.
  • Metsik. Veetlev loodus ja isekülvanud taimed, samblikud ja samblaga kaetud kivimürakad ja -aiad, rajad ja müstika.
  • Liigirohke. Palju looma- ja taimeliike, seeni, marju, lilli, liblikaid ja linde.
  • Ruumikas. Tunne, nagu oleksid sattunud “teise maailma”. Ühtselt terviklik nii suures kui ka väikeses.
  • Ühisala. Avatud platsid kokkusaamiseks, pallimängudeks, lohelennutamiseks või pikniku pidamiseks.
  • Oma “saarekestega”. Väikeste turvapaikadega, kus ennast vabalt tunda ning erinevaid meelteelamusi kogeda.
  • Koosolemise kohtadega. Toredaks suhtlemiseks, muusika kuulamiseks ning hea õhtusöögi ja kohvi nautimiseks.
  • Kultuurruum. Täis sümboolikat, viidates väärtustele ja ajaloole ning pakkudes kunstielamust ja lummust ajavoolus.
  • Ligipääsetav. Mõistliku aja ja vaevaga ning pakkudes võimalusi neile, kes oma erilisuse tõttu sageli loobuma peavad.

Kellele me mõeldud oleme?

Õpetajatele õppetöö ja ühisürituste korraldamiseks, inspiratsiooni hankimiseks ja oma kodukooli ümbruse võimaluste üle arutlemiseks. Peredele piknike korraldamiseks ja sündmuste tähistamiseks. Ränduritele peatumiseks ja meie piirkonnaga tutvumiseks ning lisavõimalustest ülevaate saamiseks. Kollektiividele rutiini murdmiseks ja ümbritseva keskkonna nautimiseks.

Mida siin teha saab?

Mis teemadel Niiduveeres või ümbruskonnas õppida ja mõtiskleda saab?

Kuidas siia tulla saab?

Niiduveere õpipaika arendab ja haldab Virumaa Rahvaülikooli Selts. Õpipaiga külastamiseks palume pöörduda Eduorg OÜ poole, kellele oleme lepinguga delegeerinud pedagoogiliste ja turismialaste teenuste pakkumise.